
Lisbeth Riget Petersen høster store mængder af både afgrøder og mental sundhed i sin nyttehave. Udover at nyde arbejdet med at dyrke og høste grøntsager, har hun fundet en passion, der giver hende ro og glæde. Hun tager smukke makrofotos af havens utallige blomster med kameraet på sin mobil – og deler dem på sociale medier til stor glæde for mange andre.
Der er altid noget at lave i haven. Om det er prydhaven eller køkkenhaven, er der rigtig mange gøremål i løbet af sæsonen. Ukrudt, der vokser, græs, der skal slås, og planter, som dagligt kræver vand, hvis der i lange perioder ikke kommer noget fra oven.
Havearbejde burde kunne få stressniveauet op hos de fleste, men mange haveejere finder i stedet stor ro og nærvær ved havens sysler. Øjeblikkets glæde, når et lille frø, man har sået, vokser sig til stor skønhed i en blomst. At høre fuglefløjt og mærke årstidernes gang vækker sanserne. En af dem, der kan skrive under på dette, er Lisbeth Riget Petersen, som har haft nyttehave i N/F Sundvænget på Amager i 24 år.
– Lisbeth“I det øjeblik, jeg går ind ad havelågen, sker der et eller andet.”
Mikrounivers og makrofotos
Lisbeth mærker både fysisk og mentalt en forandring, når hun forlader byens travle trafik og står foran indgangen til nyttehaveforeningen tæt på Amager Strand. “I det øjeblik, jeg går ind ad havelågen, sker der et eller andet. Så træder jeg ind i et andet fysisk univers, men i høj grad også et indre univers. Jeg kommer fra en travl vej med tung trafik, og så møder jeg det her nye univers med træer, buske og masser af farvenuancer,” fortæller hun og tilføjer: ”Det er et mikrounivers. Og jeg har også en idé om, at vi har et mikroklima i nyttehaven, fordi det føles meget anderledes at komme ude fra vejen og ind i denne frodighed. Så er jeg her og alt det, som der er på den anden side af lågen, fader væk. Så nyder jeg bare nuet,” siger hun.
Da corona ramte, og verden lukkede ned
Lisbeth fortæller, at hun ofte tager nærbilleder af blomster i alle stadier og i alle årstider. Fra en spirende knop til en falmende blomst, der snart ikke kan bære sine kronblade og er på vej til at gå i frø. Hun startede med at tage makrofotos et par dage efter coronanedlukningen i marts 2020. Uvisheden og en skræmmende ny situation havde ramt verden.
– Lisbeth“Det er den rene vare, man ser på billederne.”
“Jeg sad i haven i starten af lockdown og var helt uforstående i mit hoved. Jeg sad og tænkte på, hvordan tiden skulle bruges i dette skræmmende scenarie, som det var på det tidspunkt. Jeg har altid fotograferet, men det har været store landskabsmotiver. Så fik jeg øje på en busk, der bare havde én eneste gul blomst og tænkte, at det kunne være en mulighed for at fordybe mig i det enkle og nære, som makrofotos giver mulighed for.” Lisbeth ved ikke, om det var det store kaos og den usikkerhed, covid-19 medførte, der fik hende til at fokusere og finde nærvær i sine makrofotos af blomster. Men det gav hende en glæde ved fordybelsen.
Lisbeths makrobilleder



At dele glæden
Lisbeth holder stadig fast i sin passion og gennem årene er det blevet til tusindvis af blomsterfotos. Hun har også sine helts egne dogmeregler for processen omkring billederne: “Ikke nogen hjælpemidler. Ingen billedbehandling eller fiksfakseri med lys eller farve. Det er den rene vare, man ser på billederne. Jeg tager en aktiv fotorunde i haven. Jeg går ikke og småsludrer med havenaboerne. Jeg er helt fokuseret på mine motiver.”
Lisbeth finder også stor fornøjelse i at dele sine blomstermotiver med andre på sociale medier. “Det er en stor glæde, at andre også synes, det giver dem noget at betragte mangfoldigheden og skønheden ved havens blomster. Det er dejligt at kunne dele øjeblikket,” siger hun.