Havegang, to medlemmer

Er du i konflikt med nogen i haveforeningen?

Af Iben Sandra Svensson |

Konflikter påvirker typisk vores mentale og fysiske velvære, fordi noget uløst skaber spændinger i os.
I nogle tilfælde går det ikke kun ud over os selv, og i haveforeninger kan det omgivende foreningsliv let blive påvirket.

Jo hurtigere du reagerer og får hjælp til at håndtere en konflikt, des lettere bliver den at løse. Derfor er det en god idé at reagere, når du mærker irritationen og vreden – når det ikke længere er sagen, der er problemet for dig, men personen, du er uenig med.

Du kan få vejledning i hele havesæsonen

Frem til 30. september (NB. hele juli undtaget pga. ferie) kan du få gratis vejledning i, hvordan du håndterer en bestemt situation, der påvirker livet i haveforeningen.
Det kan være:

  • En konflikt imellem dig og ”din nabo” i haveforeningen
  • En konflikt imellem dig og din bestyrelse
  • En konflikt internt i bestyrelsen

Samtalen foregår telefonisk og den kan være afklarende, vejledende og/eller i form af sparring, så du bliver hjulpet på vej og får redskaber til at håndtere den konkrete konflikt.

Vores kontaktperson

Vores tilknyttede mægler hedder Anne Rebsdorf og du kan bestille tid hos hende ved at sende hende en mail på abr@konfliktloesning.dk med dit telefonnummer.

Du kan læse mere om hende her.

Andre nyheder
Til toppen