dtHome = Kolonihaveforbundet
dtRootHome = Kolonihaveforbundet

dtRoot = Kolonihaveforbundet
Find din kreds
Find din kreds

 


Dit lokale Kolonihaveforbund 


Kolonihaveforbundets 400 haveforeninger er opdelt i 21 kredse. Kredsene består af repræsentanter fra haveforeningerne og de fungerer som det lokale Kolonihaveforbund rundt om i landet, da de udfører en række af forbundets opgaver i forhold til haveforeninger og medlemmer.  

Disse opgaver er blandt andet:

  • At implementere politiske beslutninger
  • At løse konflikter mellem haveforening og medlem
  • Byggesager
  • Vurderinger
  • Ankesager (vurderinger)
  • Havepræmiering
  • At viderebringe problemstillinger til hovedbestyrelsen, som skal løses på landsplan

Herunder kan du finde en specifik kreds og dens kontaktoplysninger.

 

Hovedstaden

Kredse

Kommuner

E-mail

Hovedstaden Syd København, Frederiksberg, Dragør, Tårnby Kolonihave-Kreds1@mail.dk
Hovedstaden Vest Albertslund, Ballerup, Glostrup, Høje Taastrup bestyrelsen@kredshv.dk
Hovedstaden Sydvest  Brøndby, Hvidovre, Ishøj, Rødovre, Vallensbæk, Greve, Solrød  Hovedstaden.sydvest.kreds@gmail.com
Hovedstaden Midt  Gladsaxe, Herlev  Kredsformand@hovedstadenmidt.dk 

 

Sjælland

Kredse

Kommuner

E-mail

Nordøstsjælland Rudersdal, Gentofte, Hørsholm, Lyngby-Tårbæk, Allerød, Furesø Post@nok-Kolonihave.dk
Nordsjælland Fredensborg, Frederikssund, Halsnæs, Gribskov, Helsingør, Hillerød, Egedal f.poulsen@mail.dk
Midtsjælland Roskilde Selina.keiniche@gmail.com
Nordvestsjælland Holbæk, Kalundborg, Odsherred  
Vestsjælland Slagelse, Sorø Svend0841@gmail.com
Midt og Østsjælland Ringsted, Køge, Lejre, Faxe, Stevns, Lolland, Vordingborg, Næstved Wintherhaslev@gmail.com 

 

Fyn

Kredse

Kommuner

E-mail

Odense Odense, Middelfart, Assens, Nordfyn, Kerteminde Ohs1893@gmail.com 
Sydøstfyns Kreds Nyborg, Svendborg, Faaborg-Midtfyn, Langeland, Ærø  Solvejgnielsen@yahoo.dk 

 

Jylland

Kredse

Kommuner

E-mail

Sønderjylland  Sønderborg, Haderslev, Aabenraa, Tønder  prebensorensen@bbsyd.dk
Sydvestjylland  Esbjerg, Varde, Vejen, Kolding, Fanø  Sydvestjyllandskreds@gmail.com 
Sydøstjylland  Vejle, Horsens, Skanderborg, Odder, Billund, Samsø, Hedensted, Fredericia  Annikyed@gmail.com 
Vestjylland  Herning, Holstebro, Ikast-Brande, Ringkøbing-Skjern, Lemvig, Struer  mail@vestjyllandkreds.dk 
Østjylland  Randers, Norddjurs, Favrskov, Mariagerfjord, Syddjurs  Koloniranders@mail.dk 
Aarhus  Aarhus Kredsenaarhus@gmail.com 
Midtjylland  Viborg, Silkeborg, Skive, Morsø, Vesthimmerland, Thisted  midtjyllandskreds@gmail.com 
Vendsyssel  Frederikshavn, Hjørring, Jammerbugt, Læsø, Brønderslev  sorenfrandsen@live.dk
Nordjysk  Aalborg, Rebild  haver.nordjyskkreds@stofanet.dk