dtHome = Kolonihaveforbundet
dtRootHome = Kolonihaveforbundet

dtRoot = Kolonihaveforbundet
Find din kreds
Find din kreds

 


Dit lokale Kolonihaveforbund 


Kolonihaveforbundets 400 haveforeninger er opdelt i 21 kredse. Kredsene består af repræsentanter fra haveforeningerne og de fungerer som det lokale Kolonihaveforbund rundt om i landet, da de udfører en række af forbundets opgaver i forhold til haveforeninger og medlemmer.  

Disse opgaver er blandt andet:

  • At implementere politiske beslutninger
  • At løse konflikter mellem haveforening og medlem
  • Byggesager
  • Vurderinger
  • Ankesager (vurderinger)
  • Havepræmiering
  • At viderebringe problemstillinger til hovedbestyrelsen, som skal løses på landsplan

Herunder kan du finde en specifik kreds og dens kontaktoplysninger.

 

Hovedstaden

Kredse

Kommuner

Adresse

E-mail

Kontakt

Hovedstaden Syd København, Frederiksberg, Dragør, Tårnby Egensevej 25, 1. sal, 2770 Kastrup Kolonihave-Kreds1@mail.dk Telefon/træffetid ons. kl. 17-19 (sidste onsdag i måneden lukket). Tlf.: 30310043
Hovedstaden Vest Albertslund, Ballerup, Glostrup, Høje Taastrup Naverland 2, post box 135, 2600 Glostrup bestyrelsen@kredshv.dk Kredsen har ikke kontortid - Brug mail
Hovedstaden Sydvest  Brøndby, Hvidovre, Ishøj, Rødovre, Vallensbæk, Greve, Solrød  Naverland 2, post box 71, 2600 Glostrup   Hovedstaden.sydvest.kreds@gmail.com Telefontid: 2. og 4. tirsdag i måneden kl. 16.00-18.00
Kontortid: 2. og 4. tirsdag i måneden kl. 16.00-18.00, indtil videre KUN efter aftale.
Hovedstaden Midt  Gladsaxe, Herlev  Hf. Samvirke 1A, 2860 Søborg  Kredsformand@hovedstadenmidt.dk  Hveranden torsdag i ulige uger, ml. 18:30-19.30. Tlf.: 27209470

 

Sjælland

Kredse

Kommuner

Adresse

E-mail

Kontakt

Nordøstsjælland Rudersdal, Gentofte, Hørsholm, Lyngby-Tårbæk, Allerød, Furesø Birkerød Parkvej 160, st. tv., 3460 Birkerød Post@nok-Kolonihave.dk Tlf.: 31105810
Nordsjælland Fredensborg, Frederikssund, Halsnæs, Gribskov, Helsingør, Hillerød, Egedal Teglgårdsvej 621, 2. tv, 3050 Humlebæk f.poulsen@mail.dk -
Midtsjælland Roskilde   Selina.keiniche@gmail.com -
Nordvestsjælland Holbæk, Kalundborg, Odsherred Østerlyngvej 35, 4500 Nykøbing Sj. Sypigen@dlgmail.dk -
Vestsjælland Slagelse, Sorø Grevsensgade 26 st. th., 4220 Korsør Svend0841@gmail.com Tlf.: 23378309
Midt og Østsjælland Ringsted, Køge, Lejre, Faxe, Stevns, Lolland, Vordingborg, Næstved Hovedvejen 53, 4733 Tappernøje  Wintherhaslev@gmail.com  Mail/tlf. i tidsrummet man.-fre. kl. 10-17.
Lørdag & Søndag Lukket.
Tlf.: 42339516

 

Fyn

Kredse

Kommuner

Adresse

E-mail

Kontakt

Odense Odense, Middelfart, Assens, Nordfyn, Kerteminde Skovsbovænget 10, 5230 Odense M  Ohs1893@gmail.com  Tirs. kl. 16.15-17.30. Tlf.: 20181893
Sydøstfyns Kreds Nyborg, Svendborg, Faaborg-Midtfyn, Langeland, Ærø  Ådalen 102, 5800 Nyborg  Solvejgnielsen@yahoo.dk  Man. og ons. kl. 16-18. Tlf.: 28502291

 

Jylland

Kredse

Kommuner

Adresse

E-mail

Kontakt

Sønderjylland  Sønderborg, Haderslev, Aabenraa, Tønder  Sundgade 3, St., 6400 Sønderborg  - -
Sydvestjylland  Esbjerg, Varde, Vejen, Kolding, Fanø  Rolfsgade 166. Lagerbygningen 1sal., 6700 Esbjerg  Sydvestjyllandskreds@gmail.com  1. ons. i måneden kl. 18-19 eller efter aftale. Tlf.: 26716600
Sydøstjylland  Vejle, Horsens, Skanderborg, Odder, Billund, Samsø, Hedensted, Fredericia  Kattesund 13, 8700 Horsens  Annikyed@gmail.com  Man.- tors. kl. 17-19 på tlf.: 61665544
Vestjylland  Herning, Holstebro, Ikast-Brande, Ringkøbing-Skjern, Lemvig, Struer  Skolegade 43, 2. tv., 7430 Ikast  mail@vestjyllandkreds.dk  Tlf.: 51945163
Østjylland  Randers, Norddjurs, Favrskov, Mariagerfjord, Syddjurs  Vestergade 48, 8900 Randers C  Koloniranders@mail.dk  Ons. kl- 17-19
Aarhus  Aarhus Rosenvangs Alle 195, 8270 Højbjerg  Kredsenaarhus@gmail.com  Tirs. kl. 17-19.30 på tlf.: 25758380
Midtjylland  Viborg, Silkeborg, Skive, Morsø, Vesthimmerland, Thisted  Lindeparken 34, 2. th., 8600 Silkeborg  midtjyllandskreds@gmail.com  Man. kl. 15-18 på tlf.: 60787261
Vendsyssel  Frederikshavn, Hjørring, Jammerbugt, Læsø, Brønderslev  Klitgade 13, 9900 Frederikshavn  Kajjohanhansen@hotmail.com  Tlf.: 28749038
Nordjysk  Aalborg, Rebild  Nyhavnsgade 4 d, 9000 Aalborg  Nordjyskkreds@gmail.com  1. tors. i mdr. kl. 17-19 (undtagen juli og dec.)
Kredsformand Inger Kløjgaard kan kontaktes efter behov uden for kontortiden på tlf.: 28552127